Screening lage rugproblematiek bij honden
Lage rugproblemen bij (grote) hondenrassen en actieve honden
Lage rugproblemen komen regelmatig voor bij honden en kunnen leiden tot pijn, stijfheid en mobiliteitsproblemen. Vooral bepaalde (grote) hondenrassen en actieve honden lopen een verhoogd risico.

Ter hoogte van de lage rug (lumbosacrale regio) vindt veel belasting en beweging plaats. Veelvoorkomende problemen in dit gebied zijn:
- Lumbosacrale instabiliteit (LSI) – Overmatige beweeglijkheid tussen de laatste lendenwervel en het heiligbeen. Dit kan leiden tot DLSS en HNP.
- Degeneratieve lumbosacrale stenose (DLSS) – Vernauwing van het wervelkanaal, vaak bij oudere of grote hondenrassen.Hierdoor hebben de zenuwen naar de achterhand minder ruimte.
- Hernia nucleus pulposus (HNP) – Een uitstulping of scheuring van een tussenwervelschijf die op de naastgelegen zenuwen drukt.
- Spondylose deformans – Botwoekeringen die de wervelkolom stijver maken en mogelijk zenuwen beknellen.
- Osteochondrose – groeistoornis op de overgang van bot en kraakbeen. Wanneer het kraakbeen in gewrichten niet goed verhardt tot bot, kunnen er zwakke plekken en daarmee losse fragmentjes ontstaan. Dit kan resulteren in vervroegde slijtage van de tussenwervelschijf en daarmee een hernia.
Deze aandoeningen kunnen pijn, moeilijk opstaan, minder enthousiasme voor beweging en soms neurologische problemen zoals incontinentie of spierzwakte veroorzaken.
Wat houdt de screening in?
Voor de screening van de lage rug van uw hond kunt u terecht bij de Universiteitskliniek voor Gezelschapsdieren. Bij de screening controleren we uw dier op het aanwezige chipnummer.
Voor de screening op rugafwijkingen wordt gebruik gemaakt van een CT-scan (computertomografie). Met een CT-scan kan een gedetailleerde beoordeling van de wervelkolom verkregen worden, om rugafwijkingen in een vroeg stadium op te sporen. Een specialist Diagnostische Beeldvorming (radioloog) beoordeeld de beelden. Meer informatie vindt u in de folder CT-scan bij gezelschapsdieren.
Voor deze procedure dient de hond precies recht te liggen en is algehele anesthesie vereist om de hond enige tijd stil te houden. Hierover kunt u meer informatie vinden bij de afdeling Anesthesiologie.
Voorzorgsmaatregelen
Honden mogen vanaf 22:00 de avond vóór de anesthesie geen voer, koekjes, snoepjes of plakjes worst meer krijgen, ook niet om ze een pilletje te geven. Water geven mag wel. Zij mogen alleen aan de lijn uitgelaten worden op de ochtend/dag van de geplande ingreep. Dit is om te voorkomen dat ze bijvoorbeeld gras eten.
Contactinformatie en kosten
De kosten voor deze screening bedragen € 753,54 (inclusief BTW). U kunt een afspraak maken via telefoonnummer (030) 253113 of e-mail radiologie@uu.nl.